fbpx

Katalog stron www – porady.

Czym są katalogi stron www?

Jednym z podstawowych elementów pozycjonowania stron www jest pozyskiwanie linków prowadzących do naszej witryny. W innych artykułach piszemy o tym aby takie linki pozyskiwać na forach dyskusyjnych, blogach czy serwisach społecznościowych. W tym tekście opowiemy Wam o katalogach stron www.

Czym są owe katalogi i na jakiej zasadzie działają? To proste, katalogi stron www gromadzą informacje o witrynach internetowych, katalogują je i udostępniają internautom. Każdy katalog ma swoje kategorie i podkategorie, dzięki którym łatwiej jest w nich wyszukiwać konkretne informacje.

Istnieje wiele katalogów tematycznych, które zbierają informacje o stronach z danej kategorii czy branży. Wpisy do takich katalogów są najczęściej płatne (opłata średnio wynosi 9 zł za jeden wpis – płatne SMS-em lub przelewem) ale nie zawsze. Spora część z nich oferuje darmowe wpisy w zamian za dodanie zwrotnego linka na własnej stronie – na marginesie takie rozwiązanie jest niepraktyczne gdyż wymagałoby zamieszczania wielu linków wychodzących z naszej strony a to znacznie obniża wartość strony (więcej o tym w dziale SEO). Ponadto darmowe dodanie strony wcale nie gwarantuje że strona faktycznie zostanie dodana do katalogu. 

Czy warto dodawać strony do takich katalogów? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta – wszystkie linki są wartościowe więc i takie pochodzące z katalogu stron www, pytanie jakie należy postawić to czy te 9 zł warto wydać? Raczej tak ale radzimy wcześniej sprawdzić dany katalog i jego Domain Rating – im wyższy tym lepiej. Warto też sprawdzić czy domena na jakiej postawiony jest katalog nie jest wpisana na czarną listę – lepiej unikać złego towarzystwa.

Poniżej podajemy listę katalogów stron www wraz z ich Domani Rating – stan na marzec 2020.

Lista katalogów stron www:

jak wspierać biznes
nie daj się oszukać w sieci

Na sam koniec warto zaznaczyć iż właściciele katalogów oprócz zamieszczania informacji w katalogach, zbierają również dane marketingowe, takie jak adresy email, pełne dane firm czy numery telefonów. Sprawdzajcie czy katalog, z którego usług korzystacie, nie ma czasem w regulaminie zapisów iż zgadzacie się z automatu na otrzymywanie ofert marketingowych.